Chaos komunikacyjny, kilka ogłoszeń sprzedaży tego samego mieszkania wystawiane przez różne biura, odmienne parametry i cena, a w dodatku fatalnej jakości zdjęcia – jednym słowem ogłoszeniowa dżungla. Jeśli kiedykolwiek szukałeś mieszkania na zakup doskonale wiesz o czym mówię.

Znaczny przyrost biur nieruchomości na rynku oraz uwolnienie zawodu pośrednika 1 stycznia 2014 roku, spowodował, iż standardy pracy znacznie się obniżyły. A brak regulacji odnoszącej się do etyki zawodu negatywnie wpłynął na zachowania doradców na rynku nieruchomości.

Niestety zauważalny jest spadek jakości usług w ostatnich latach. Dlatego też szanujące się, a przede wszystkim poważnie traktujące swoich KLIENTÓW biura nieruchomości przebudowały swój model pracy i rozpoczęły współpracę „NA WYŁĄCZNOŚĆ”. Pomimo, iż model ten powstał już w latach 90 tych powoli zyskuje na znaczeniu – choć to MODEL NIEZASTĄPIONY I JEDYNIE SŁUSZNY 🙂

Dlaczego tak uważam? To proste.

Zakup nieruchomości to nie zakup bułek. Dla wielu osób sprzedaż/zakup mieszkania to największa i najważniejsza transakcja finansowa w życiu. Nie mając odpowiedniej wiedzy  i narzędzi właściciel nieruchomości nie jest w stanie odpowiednio się do tej transakcji przygotować – nie zdając sobie sprawy z tego jak wielkie znaczenie ma odpowiednie przygotowanie oferty, Home Staging, profesjonalna sesja zdjęciowa, czy wirtualny spacer 3D. Z drugiej strony transakcji natomiast – kupujący nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego jak transakcję należycie zabezpieczyć. Współpracując z doradcą na wyłączność możemy mieć pewność, iż wszystkie aspekty transakcji są monitorowane, oferta jest właściwie przygotowana, dokumenty są zweryfikowane pod każdym względem – a my możemy zaoszczędzić swój czas, nerwy i pieniądze.

Z punktu widzenia doradcy działającego TYLKO na umowach zamkniętych (jak zamiennie nazywa się umowy na wyłączność) dużym ryzykiem jest powierzenie pieczy nad swoją nieruchomością osobie, która posiada w swojej ofercie kilkadziesiąt, a nawet kilkaset nieruchomości. Często tacy pośrednicy nie zdają sobie nawet sprawy z tego co dzieje się z danym lokalem, a nieświadomi tego faktu klienci zamykają sobie możliwość współpracy z oddanym i zaangażowanym doradcą działającym na umowę na wyłączność.

Stanowi to duże zagrożenie – podobnie jak brak odpowiedniej wiedzy i przygotowania osób działających na umowach otwartych. Działając na wyłącznościach – nie można sobie pozwolić na brak wiedzy o nieruchomości. Klienci powierzają nam wielokrotnie klucze do swojego mieszkania. Zaufanie jest podstawą naszej pracy. Każdemu klientowi poświęca się 200% uwagi. Bowiem niewłaściwe podejście i brak przygotowania przerywa łańcuch poleceń, na który trzeba pracować wiele lat.

Jakie są zatem plusy umowy na wyłączność?

Umowa na wyłączność podwójnie zabezpiecza – zarówno klienta, jak i pośrednika. Przede wszystkim tworzy silną więź porozumienia. Pośrednik wiedząc, iż jest jedyną osobą zajmującą się nieruchomością – w większym stopniu przykłada się do swojej pracy i co najważniejsze może w nią swobodnie inwestować (profesjonalne fotografie, wirtualny spacer, kampania w mediach społecznościowych, portalach branżowych, magazynach i prasie etc).

Umowy otwarte często prowadzą do „kolekcjonowania” ofert i powielania informacji o nieruchomości przez różne biura. A właściciele nieruchomości – nie zważając na ryzyko – pozwalają kilku, a czasem kilkunastu biurom prezentować swoją nieruchomość. Powoduje to bylejakość i wcale nie pomaga dotrzeć do większej ilości zainteresowanych. Wręcz przeciwnie – potencjalni klienci – widząc 20 ogłoszeń przedstawiających jedną nieruchomość zastanawiają się jaki jest z nią problem i dlaczego skoro tylu pośredników się nią zajmuje, wciąż nie może się sprzedać.

Przewagą umowy na wyłączność jest zawarta w umowie klauzula, iż dane biuro pośrednictwa jest jedynym biurem zajmującym się sprzedażą nieruchomości/ poszukiwaniem nieruchomości dla klienta. Pozwala ona na swobodną pracę pośrednika, który nie boi się podjąć ryzyka inwestowania w nieruchomość własnego kapitału (na swój koszt zleca: przygotowanie mieszkania projektantom – tzw. Home Staging, wykonanie profesjonalnej sesji zdjęciowej i wirtualnego spaceru, wyróżnia i promuje ofertę, reklamuje ją w mediach) – wiedząc, iż jego praca zostanie odpowiednio wynagrodzona. Nikt nie chce bowiem pracować za darmo – nigdy nie wiedząc czy właśnie jemu uda się sprzedać daną nieruchomość.

Przekłada się to automatycznie na lepszy przekaz informacji – pośrednik wiedząc, iż jest jedynym reprezentantem klienta podaje szczegółowe informacje o nieruchomości – m.in. dokładny adres – nie ma bowiem obawy, iż ktoś będzie zamierzał go „obejść”. Jest to bardzo pozytywnie odbierane przez klientów poszukujących nieruchomości – są sobie bowiem w stanie sprawdzić lokalizację na mapie.

Nie ma także obawy, iż oferta nie będzie wystarczająco promowana – wręcz przeciwnie – pośrednik będąc jedynym reprezentantem właściciela nieruchomości nie dość, iż traktuje ofertę priorytetowo – to także dokłada wszelkich starań, aby oferta była na bieżąco promowana i bardzo widoczna. Bowiem zarówno właściciel, jak i pośrednik mają wspólny interes – szybką i skuteczną sprzedaż nieruchomości.

Ważnym argumentem jest ekskluzywność oferty. Nieruchomość opisywana przez kilku pośredników często zawiera błędy w opisie i kupujący nie wie po ich przeczytaniu czy np. mieszkanie posiada balkon czy nie, lub czy ma 2 czy 3 pokoje. Ponadto fakt, że oferta pojawia się na portalach kilkukrotnie powoduje, że Kupujący zaczyna podejrzewać, że coś z nią jest nie tak, albo pod względem technicznym lub prawnym. Współpracując tylko z jednym biurem i pośrednikiem unikamy takich sytuacji. Nieruchomość nie powiela się wielokrotnie na portalach tylko raz ale za to, dzięki promowaniu pojawia się na pierwszych stronach co powoduje, że jest znacznie lepiej widoczna dla szukających i opisana jest w prawidłowy sposób. Dzięki temu kupujący szybciej ją zauważy a także poczuje ową ekskluzywność poprzez fakt, że nie będzie się zastanawiał, które dane są w opisie prawidłowe.

Co ważne podpisanie umowy na wyłączność wiąże się z oszczędnością czasu właściciela – powierzając ofertę profesjonaliście nie musi się niczym martwić. A klucze powierza tylko jemu – co wpływa również na bezpieczeństwo nieruchomości.

Wszystkie te argumenty wskazują wyraźnie na fakt, iż skuteczność pracy z ofertą na wyłączność jest dalece większa niż praca z ofertą, którą wszyscy pośrednicy nieruchomości mają w swym portfolio.  

Podsumujmy dlaczego współpraca „NA WYŁĄCZNOŚĆ” jest tak korzystna dla klienta:

  • pozwala oszczędzić czas – powierzając klucze do mieszkania jednemu, zaufanemu pośrednikowi mamy pewność, że nic złego nie stanie się z naszą nieruchomością; ponadto pośrednik załatwi za nas wszystkie dokumenty niezbędne do sprzedaży/ zakupu nieruchomości
  • pozwala zarobić większe pieniądze – właściwie przygotowana oferta podnosi cenę nieruchomości
  • Pośrednik inwestuje swoje pieniądze we właściwe przygotowanie oferty (m.in.Home Staging, profesjonalna sesja fotograficzna, Wirtualny spacer 3D), które to pozwala znacznie podnieść cenę nieruchomości
  • Pośrednik zabezpiecza transakcję – wykonując swoją pracę z należytą starannością i zaangażowaniem
  • Klient ma trwały kontakt z pośrednikiem – nie tylko „od święta” – dzięki temu wraz z pośrednikiem monitoruje statystyki i poznaje zainteresowanie ofertą  
  • Pośrednik będąc jedynym reprezentantem klienta jest w stanie bardziej zaangażować się w jego sprzedaż
  • Klient może wykorzystać pełen pakiet usług, które agencja proponuje w zakresie promocji – a to przekłada się na wyższą skuteczność jego pracy, a tym samym szybsze zawarcie transakcji
  • Pośrednik pomaga w finalizacji transakcji – zajmuje się szeregiem przepisów prawnych, pomaga uzyskać najkorzystniejszy kredyt, współpracuje z notariuszem

Umowa pośrednictwa z klauzulą wyłączności w żaden sposób nie ogranicza właściciela nieruchomości. Dzięki niej agencja może w 100 % wykorzystać potencjał wszystkich swoich narzędzi, aby jak najszybciej i najskuteczniej zawrzeć transakcję. Potwierdzają to badania rynku, które wskazują, iż przy umowie na wyłączność do transakcji dochodzi aż dziesięciokrotnie szybciej.

Ponadto warto zdać sobie sprawę z tego, iż umowa na wyłączność nie oznacza, że biuro oferuje tę nieruchomość tylko „swoim” klientom, wręcz przeciwnie, mając zapewnione wynagrodzenie współpracujemy z wszystkimi pośrednikami i osobami a także sami informuje inne biura o posiadaniu takiej oferty i polecamy ją ich klientom.

Dlatego też przed sprzedażą swojego mieszkania warto przedłożyć jakość nad ilość i poszukać biura, które działa w ten właśnie sposób. Jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Ewelina Matyjasik-Lewandowska

Chcesz sprzedać dom lub mieszkanie?

SPRAWDŹ DLACZEGO WARTO Z NAMI WSPÓŁPRACOWAĆ