Przy zakupie mieszkania decydującą rolę odgrywają zazwyczaj dwa czynniki – cena i lokalizacja. Obecnie jednak coraz częściej kupujący biorą pod uwagę także inne aspekty. Na czym aktualnie najbardziej zależy osobom, które szukają mieszkania?

Popyt na mieszkania o większej powierzchni

Z roku na rok – co potwierdzają raporty GUS – rośnie liczba metrów kwadratowych mieszkania przypadająca na jedną osobę. W 2018 r. było to 28,2 m2. Z kolei przeciętna liczba izb w przeliczeniu na jedno mieszkanie wyniosła w 2018 r. 3,82, a średnia wielkość mieszkania wynosiła 74 m2. Nic nie wskazuje na to, by trend wzrostowy miał się nagle odwrócić – szacuje się, że przeciętna powierzchnia mieszkań będzie nadal rosnąć.

Doskonale widać to też w preferencjach kupujących – coraz więcej z nich wybiera większe mieszkania. Z raportu Barometr Metrohouse i Gold Finance wynika na przykład, że w III kwartale 2019 r. mieszkania o metrażu 50-65 m2 zlokalizowane w największych miastach Polski (z wyłączeniem Warszawy) stanowiły 27 proc. wszystkich transakcji. 

Balkon, taras – element konieczny  

Obecna sytuacja tylko uwypukliła trend, który jest widoczny już od jakiegoś czasu – znacznie większym zainteresowaniem cieszą się mieszkania z balkonami (zwłaszcza typu loggia). Coraz więcej osób chce mieć możliwość relaksu na świeżym powietrzu bez konieczności wychodzenia z mieszkania. Balkon stał się przestrzenią, w której można odpocząć, otoczyć się zielenią i kwiatami i korzystać z pięknej pogody. Teraz – ze względu na epidemię – jest to jeszcze ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Tereny zielone w najbliższym otoczeniu

Osobom szukającym mieszkania coraz częściej zależy też na bliskim sąsiedztwie terenów zielonych – parków, skwerów czy ogrodów. Możliwość szybkiego znalezienia się na łonie natury – nawet takiej w środku miasta – jest dla wielu osób niezwykle ważna. Dodatkowo sporo osób czuje się znacznie bardziej komfortowo właśnie w dzielnicach zielonych, zazwyczaj przyjaznych pieszym i dzieciom. 

Lokalizacja i odległość do punktów usługowych czy zakładów pracy wciąż ważna

Nie da się jednak ukryć, że kupujący wciąż bardzo mocno zwracają uwagę m.in. na ogólną lokalizację mieszkania, a także odległość różnych punktów od nieruchomości. Dobrze, jeśli w najbliższej okolicy znajdują się sklepy spożywcze, podstawowe punkty usługowe, apteka, a także żłobek, przedszkole czy szkoła. Dla wielu osób istotna jest też komunikacja danego osiedla z pozostałą częścią miasta – czyli zarówno dostępność komunikacji miejskiej i odległość do przystanku jak i ogólna odległość od centrum czy zakładu pracy. 

Analizując aktualne trendy można zatem wywnioskować, że Polacy coraz mocniej unikają nieprzyjaznych, zabetonowanych przestrzeni, za to chcą mieszkać w otoczeniu zieleni. Jednocześnie zależy im, by wszystkie najważniejsze punkty znajdowały się stosunkowo blisko. To właśnie na te kryteria deweloperzy powinni zwrócić szczególną uwagę w kolejnych latach. 

 

Materiał opracowany przez eksperta GetHome.pl – portalu domów na sprzedaż i wynajem